چجوری از شیراز بریم تخت جمشید؟

چجوری از شیراز بریم تخت جمشید؟ برای بازدید از تخت جمشید باید راهی استان فارس و شهرستان مرودشت شوید. تخت جمشید در دامنه‌های کوه رحمت که به اسم میترا یا مهر هم مشهور بوده ساخته شده و یک ساعت تا مرکز شیراز فاصله دارد. اگر قصد دارید از شیراز برای بازدید تخت جمشید بروید، با این مقاله از سرچینجا همراه باشید.

تخت جمشید کجاست؟

تخت جمشید یا پارس یا پرسپولیس که در مرودشت استان فارس قرار دارد، یکی از شهرهای باستانی ایران است که توسط داریوش، پادشاه هخامنشی ساخته شده و سال‌ها مرکز فرمانروایی شاهان هخامنشی بود. این بنای باشکوه بیشتر با ستون‌های زیبا و با عظمتی که دارد شناخته می‌شود. کاخی با همین نام نیز در این شهر باستانی بنا شده که محل اهدای هدایای مردم و فرمانروایان کشورهای مختلف به شاه ایران در روز اول نوروز بوده است. تخت جمشید ۵۱۸ سال پیش از میلاد توسط داریوش کبیر ساخته شد، اما پس از او پسرش خشایارشا و نوه او اردشیر یکم این مجموعه عظیم را گسترش دادند.

از شیراز تا تخت جمشید چند کیلومتر است؟

برای بازدید از تخت جمشید باید راهی استان فارس و شهرستان مرودشت شوید. این شهرستان حدودا ۵۷ کیلومتر با شیراز فاصله دارد و در ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت می‌توان تخت جمشید را در دامنه کوهی به نام «رحمت» که پیش‌تر با نام‌های دیگری مثل «میترا» و «مهر» نیز شناخته می‌شدند، پیدا کرد.

تخت جمشید بر روی سکویی که ۸ تا ۱۸ متر بلندتر از جلگه مرودشت است، بنا شده و چندین بخش اصلی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به کاخ‌های تشریفاتی، کاخ‌های کوچک اختصاصی، خزانه شاهی و همچنین دژ و باروهای حفاظتی اشاره کرد.

چجوری از شیراز بریم تخت جمشید؟

تنها راه رفتن به تخت جمشید و پاسارگاد از طریق جاده شیراز به اصفهان است.

جاده تخت جمشید از دو مسیر مجزا به جاده اصلی شیراز به اصفهان متصل است. اگر از شیراز به تخت جمشید می روید ابتدا وارد شهر مرودشت شده و سپس به سمت تخت جمشید بروید.

جاده مجموعه پاسارگاد منشعب از جاده اصلی شیراز به اصفهان و رفت و برگشت است.جاده پاسارگاد با حدود ۴ کیلومتر طول از میانه روستای پاسارگاد عبور می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا