ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟

ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟ رمزارزهای متنوعی در دنیای کریپتو وجود دارد که هر کدام روند منحصر به فردی را برای عملکردشان دارند. با شناخت ارزهای دیجیتال و آشنایی با نحوه‌ی خرید و فروش آنها، می توانید سود خوبی را از کریپتو دریافت کنید. اگر قصد داریم روی بلاک چین سلو سرمایه گذاری انجام دهید، با این مقاله از سرچینجا همراه باشید.

 

ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟

ارز دیجیتال سلو Celo نوعی اکوسیستم بلاک چین است که با هدف افزایش میزان پذیرش ارزهای دیجیتال در میان کاربران گوشی های تلفن هوشمند طراحی شده است. سلو با استفاده از شماره تلفن افراد به عنوان کلیدهای عمومی خود، درصدد آن است که میلیاردها کاربر گوشی های تلفن هوشمند در سراسر جهان را به انجام تراکنش های آنلاین رمزارزها ترغیب نماید.

شبکه ارز دیجیتال سلو به عنوان جزئی از سیستم مالی غیرمتمرکز یا defi/’>دیفای (DeFi)، همچنین امکان توسعه اپلیکیشن های غیرمتمرکز (DAppها) را در کنار قراردادهای هوشمند میسر ساخته است. شبکه اصلی سلو نخستین بار در ماه آپریل سال ۲۰۲۰ توسط Rene Reinsberg، Sep Kamvar و Marek Olszeuski به بازار معرفی گردید.

بنیان گذاران رمزارز سلو چه کسانی هستند؟

ارز دیجیتال سلو توسط تیمی از توسعه‌دهندگان و کارآفرینانی که Celo را تأسیس کردند، ایجاد شد، تیم اصلی پشت سلو شامل رنه راینسبرگ، مارک اولشفسکی و سپ کاموار است. آن‌ها قصد داشتند یک پلتفرم بلاکچین موبایل بسازند که بتواند خدمات مالی را به جوامع محروم در سراسر جهان ارائه دهد. علاوه‌بر این، Celo دارای یک جامعه پر جنب و جوش و متنوع از مشارکت‌کنندگان، توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان است که فعالانه به رشد و توسعه پلتفرم کمک می‌کنند. توجه به این نکته مهم است که در حالی که تیم اصلی و مشارکت‌کنندگان نقش مهمی در توسعه CELO و پلتفرم Celo ایفا می‌کنند، خود ارز دیجیتال به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز عمل می‌کند و تصمیمات از طریق حاکمیت زنجیره‌ای توسط دارندگان توکن گرفته می‌شود.

قابلیت‌ها و مزایای ارز دیجیتال CELO

سلو یک ارز دیجیتال و پلتفرم بلاکچین بوده که هدف آن ارائه گنجاندن مالی و دسترسی به خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای کاربران در سراسر جهان است و اولین مزیت آن سازگار با موبایل بوده و کاربران را قادر می‌سازد به راحتی از طریق تلفن‌های هوشمند خود به خدمات مالی دسترسی داشته باشند. این تمرکز بر دسترسی به تلفن همراه، CELO را به ویژه برای مناطقی که تلفن‌های همراه ابزار اصلی دسترسی به اینترنت هستند، مناسب می‌کند.

  • استیبل کوین‌ها: CELO دارای استیبل کوین‌هایی مانند دلار سلو (cUSD) و چلو یورو (cEUR) است که به صورت الگوریتمی تثبیت شده و به ارز‌های فیات مربوطه خود متصل می‌شوند. هدف استیبل کوین‌ها کاهش نوسانات رایج ارز‌های دیجیتال است و آن‌ها را برای تراکنش‌های روزمره مناسب‌تر می‌کند.
  • توسعه اکوسیستم: سلو اکوسیستم را برای توسعه‌دهندگان تسهیل می‌کند تا برنامه‌ها و خدمات غیرمتمرکز (dApps) بسازند و یک پلتفرم مناسب برای توسعه‌دهندگان با ابزار‌ها، کتابخانه‌ها و منابع فراهم می‌کند که امکان ایجاد برنامه‌های مالی نوآورانه را در بلاکچین CELO فراهم می‌کند.
  • مقیاس‌پذیری: CELO از مکانیزم اجماع اثبات سهام به نام اثبات سهام با هویت (PoSI) استفاده می‌کند که هدف این مکانیسم افزایش مقیاس‌پذیری و کاهش مصرف انرژی در مقایسه با بلاکچین‌های سنتی اثبات کار است.
  • شمول مالی: CELO با ارائه خدمات مالی در دسترس برای افرادی که سیستم‌های مالی سنتی فاقد بانک بوده یا از خدمات ضعیفی برخوردار هستند، چشم انداز ارتقای شمول مالی دارد. هدف CELO این است که تراکنش‌های ایمن، کم‌هزینه و کارآمد را برای هر کسی که به تلفن همراه و اینترنت دسترسی دارد، فعال کند.
  • حاکمیت جامعه: سلو یک مدل حاکمیت زنجیره‌ای را پیاده‌سازی می‌کند که به دارندگان توکن اجازه می‌دهد در تصمیم‌گیری و ارتقاء پروتکل شرکت کنند که این ساختار حکمرانی به جامعه قدرت می‌دهد و فرآیند حکمرانی غیرمتمرکز و فراگیر را تقویت می‌کند.

این ویژگی‌ها و مزایا مجموعاً به هدف CELO برای توانمندسازی افراد و ارتقای شمول مالی از طریق فناوری بلاکچین و امور مالی غیرمتمرکز کمک می‌کنند.

ارز دیجیتال Celo چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال سلو تحت عنوان یک پروتکل چند دارایی رمزنگاری شده برای پرداخت های غیرمتمرکز فعالیت می کند. شبکه سلو به عنوان یک چنگال اتریوم با قابلیت پشتیبانی از موبایل و مقیاس پذیری بسیار بالاتر در نظر گرفته می شود. به ویژه توجه به این نکته ضروری است که شبکه سلو کاملاً با توکن های ERC-20 سازگاری دارد. با وجود این، طراحی ویژه سلو متضمن آن است که کاربران بتوانند به اکوسیستم فراگیر اتریوم از قبیل صرافی های غیرمتمرکز، کیف پول ها و اپلیکیشن های دیفای دسترسی یابند.

عاملی که موجب تمایز پلتفرم سلو از دیگر پلتفرم ها می شود، ادغام استیبل کوین ها یا یک سیستم رمزگذاری مبتنی بر آدرس است که به منظور ایجاد یک زیست بوم مالی مناسب با کارکرد به طور اختصاصی طراحی شده است. نکته مهم در این پلتفرم این است که کاربران نیازی به یادگیری نحوه کارکرد و یا حتی اصطلاحات تازه نداشته و همین امر استفاده از آن را آسان تر و کاربرپسندتر می سازد.

برای اینکه بهتر متوجه سازوکار این پلتفرم شوید، می توانید آن را با دیگر نرم افزارهای موبایلی انتقال پول مانند CashApp یا Vanmo که کمابیش مشابه سلو عمل می کنند، مقایسه کنید. کاربران سلو می توانند به آسانی از طریق شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل خود و یا گزینه های در دسترس دیگر برای افراد دیگر پول واریز کنند.

اشاره به این نکته نیز خالی ازلطف نیست که شبکه سلو برای اجرای پلتفرم خود بر سه عضو اصلی متکی است. این اعضا عبارت اند از: لایت کلاینت ها (Light Clients)، گره های اعتبارسنج (Validator nodes) و گره های کامل. لایت کلاینت ها شامل اپلیکیشن های موجود در شبکه سلو بوده که با استفاده از گوشی های هوشمند کاربران عمل می کنند؛ مانند کیف پول موبایل سلو. از سوی دیگر، گره های اعتبارسنج عبارت اند از کامپیوترهایی که جزئی از سازوکار اجماع سلو بوده و با ایجاد بلوک های جدید در اعتبارسنجی تراکنش ها نقش دارند. در نهایت، گره های کامل به سیستم های رایانه ای اطلاق می شود که به عنوان پلی میان کیف پول های موبایل و گره های اعتبارسنج عمل می کنند. این گره ها درخواست های لایت کلاینت ها را دریافت نموده و تراکنش ها را به گره های اعتبارسنج منتقل می کنند.

کیف پول های Celo

توکن ارز دیجیتال CELO در لیست اغلب صرافی های شناخته شده رمزارز یافت می گردد. از جمله این صرافی ها می توان صرافی بایننس، کوین بیس، Gate.io، بیترکس (Bittrex) و کوکوین (Kucoin) را نام برد. اگر می خواهید توکن های سلو را ذخیره کنید، بهترین راه استفاده از یک کیف پول مطمئن سخت افزاری یا نرم افزاری است. گزینه هایی که می توانید از میان آن ها انتخاب نمایید عبارت اند از: لجر، ترزو، مث والت، تراست والت، کیف پول صرافی کوین بیس و کیف پول مخصوص سلو (Celo Wallet).

کلام آخر

ارز دیجیتال CELO برای افرادی که می خواهند سرمایه های کریپتوی خود را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنند، انتخاب مناسبی خواهد بود. بااین حال، باید به خطرات سرمایه گذاری در این رمزارز نیز توجه داشته و تنها با پذیرفتن تمامی خطرات اقدام به سرمایه گذاری در پلتفرم ارز دیجیتال سلو نمایید. در نهایت، تحقیق و پرس وجوی کافی از مشاوران مالی و افراد متخصص، اهمیت بسیار زیادی در سرمایه گذاری در بازار رمزارزها داشته و ضامن موفقیت شما در این مسیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا