گیشتک مهرستان کجاست؟

گیشتک مهرستان کجاست؟ گشتک مهرستان یکی از شهرهای جذاب در استان سیستان و بلوچستان است که جاذبه‌های بی‌نظیری مانند تپه‌های باستانی و آبشار‌های زیبا دارد. در این مقاله از سرچینجا قصد داریم به طور کامل، این شهر را معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

گیشتک مهرستان کجاست؟

شهرستان مهرستان، تا قبل از سلسله پهلوی و ابتدای آن به “مه گاس” معروف بوده است و در حرکتی که به منظور ایرانی کردن اسامی انجام گرفت واژه “مه گاس” به”زابلی” تغییر نام یافت زیرا در دوره حکومت پهلوی استوار دومی بنام “زابلی زاده” در این منطقه کشته می شود.

واژه مه گاس یک واژه پهلوی می باشد که از دو جزء ” مه” به معنای بزرگ و “گاس”به معنای مکان و جا تشکیل شده است و این نامگذاری حکایت از آن دارد که روزگاری این منطقه شهر بزرگ و با اهمیتی بوده است که نسبت به آبادیهای اطراف بزرگتر و با اهمیت تر بوده است.

وجود تپه های باستانی در یک منطقه که متأسفانه هنوز به ثبت نرسیده حکایت از پیشینه کهن آن منطقه دارد. از این نظر زابلی جایگاه ممتازی در شهرهای بلوچستان دارد.

محل قرارگیری گیشتک مهرستان

گیشتک با ۱۳ کیلومتر فاصله در قسمت شمال کوه بیرک جاده سراوان- مهرستان واقع است و در ۷ کیلومتری کلک و رزی قرار دارد.

گیشتک مهرستان با نخلستانهای سرسبز و چشمه های متعدد یکی از مناطق زیبای شهرستان مهرستان می باشد.

منطقه گیشتک مناسب برای کوهنوردی است و از مناظر سرسبز جذاب و زیبا برخوردار است.گیشتک و دیگر اماکن و جاذبه‌ های گردشگری مهرستان در استان سیستان و بلوچستان با چشم‌ اندازهای طبیعی، دیدنی و جذاب آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران است.

این منطقه با چشمه‌ ها، مناظر زیبا و نخلستان‌ های طبیعی و درختان سرسبز در قسمت شمال کوه بیرک قرار گرفته است.

بلندترین نقطه این شهرستان، رشته کوه بیرک است که از مرکز زابلی شروع و پس از گذشتن از شهرستان خاش و اتصال به کوه‌ های تفتان زاهدان و بیرجند به کوه‌ های بینالود در استان خراسان متصل می ‌شود.

قله این کوه با ۲۷۵۰ متر ارتفاع دومین قله بلند استان پس از تفتان در استان سیستان و بلوچستان است که دارای آب و هوای مطبوع و معتدل است.

معرفی جاذبه‌های گردشگری در گشتک مهرستان

کاشکایی

مناظر طبیعی وچشم اندازهای بدیع، صخره مناسب برای کوهنوردی، و نخلستان‌های زیبا و سرسبز که فاصله تا مرکز شهر ۳۰ کیلومتر است و مسیر دسترسی به آن، کیلومتر ۳۰ جاده زابلی به ایرانشهر است.

ماهانی

دارای مناظر طبیعی زیبا همراه با چشمه و سرسبز و هم‌چنین صخره‌های بلند برای صخره نوردی دارد. فاصله آن تا مرکز شهر ۱۵ کیلومتر بوده و در قسمت شمالی کوه بیرک واقع است و مسیر دسترسی به آن جاده پیرجاه بالاتر از دکل صدا و سیماست.

روستای کلک

روستای «کلک» با چشمه‌های زیبا، مناظر طبیعی و نخلستان‌های سرسبز و جذاب یکی از مناطق گردشگری منحصر به فرد منطقه است.

روستای «کلک» با چشمه‌های زیبا، مناظر طبیعی و نخلستان‌های سرسبز و جذاب در فاصله ۲۰ کیلومتری تا مرکز شهر مهرستان واقع شده و یکی از مناطق گردشگری منحصر به فرد این شهرستان است.

غار اناران

غار اناران در نزدیکی مسیر اصلی جاده «گرسامان» در شهرستان مهرستان واقع شده است و یکی از غارهای طبیعی این شهرستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا